A világ folyamatosan változik körülöttünk és a világméretű történések, melyek egymással is bonyolult kapcsolatban vannak, személyes életünkre is kihatnak. Klímaváltozás, menekültkérdés, terrorizmus, háborúk: ezek a jelenségek társadalmi szinten az általános félelem és az idegengyűlölet erősödését, illetve zárt társadalmak kialakulását eredményezik. És bár ezen tendenciák megfordításáért sokat tehetünk racionális érvelésekkel (például információk szolgáltatásával), félelmeink igen mélyen gyökereznek bennünk és meghatároznak minket: természetes módon féltjük az életünket, a családunkat, a kultúránkat, az életmódunkat – a fenti jelenségek pedig egyértelműen hatással vannak mindezekre.
Az empátiához és mások elfogadásához elengedhetetlen, hogy képesek legyünk szembenézni a félelmeinkkel, hogy tudatosítsuk érzéseinket, és hogy alapvetően pozitívan álljunk a világhoz – vagyis, hogy magas érzelmi intelligenciával rendelkezzünk: érzékelni és kezelni tudjuk a saját és mások érzelmeit és ezek alapján, ezek ismeretében tudjunk cselekedni. Mindezek értelmében a legjobb, amit tehetünk, ha segítünk a fiatal felnőtteknek jobban megérteni önmagukat, érzéseiket és érzelmeiket, melyre projektünk számos lehetőséget kínál, hisz a más emberekkel megélt találkozások, csakúgy, mint az állatokkal megélt találkozások tükröt tartanak elénk, melynek segítségével lehetőségünk nyílik önmagunk mélyebb megismerésére.
Tevékenységünk fókuszába az ember-állat interakciókat helyeztük. A projekt során létrehozandó tréning (és az ehhez kapcsolódó képzési anyagok) segítségével arra keressük a választ, hogy az állatokkal és a természettel való kapcsolódás hogyan tud hozzájárulni az intra- és interperszonális képességeink kibontakozásához, az empátia, az önreflexió, a reziliencia, és a megküzdő-képesség fejlesztéséhez. Az ifjúsági munkásoknak szóló tréning fejlesztési folyamatába és tesztelésébe szeretnénk aktívan bevonni a célcsoportot, célunk, hogy velük együtt hozzunk létre olyan anyagokat, melyet későbbi munkájuk során hasznosítani tudnak a fenti célok elérése érdekében.
A projektben megszülető tréninget két darab, egyenként hét napos, ifjúsági vezetőknek szóló trénerképzés keretében fogjuk először kipróbálni, majd az eredményeinket fókuszcsoportos beszélgetések, további tréningalkalmak és online, illetve offline kommunikációs csatornák segítségével fogjuk terjeszteni az érdeklődők körében.
A projekt elsődleges célcsoportja az ifjúsági munkások / ifjúsági vezetők, vagyis mindazon szakemberek, akik a 13-29 éves korosztállyal foglalkoznak akár a formális, akár a non-formális oktatás keretében. Ebből a körből szeretnénk bevonni néhány főt a fejlesztési folyamatba, a tréningek tesztelésébe és végső soron ők lesznek azok, akik eljuttatják majd üzenetünket azokhoz a fiatalokhoz, akikkel mindennapi munkájuk során dolgoznak.
Mikor nem csoportot vezetek, akkor a pozsonyi Comenius Egyetem Bölcsészettudományi Karán dolgozok mint kutató. Szakterületem a két világháború közötti német nyelvű sajtó Pozsonyban. Tudásomnak és (élet)tapasztalatomnak javát koblenzi, brémai, maastrichti és bécsi tanulmányi utakon szereztem. S bár külföldi élményeim felejthetetlenek, otthon mégis a Felvidéken érzem magam: Gömörben, ahonnan származom, Pozsonyban, ahol 2001 óta élek, és Dunaszerdahelyen, ahol 2013 óta dolgozom. Büszke vagyok palóc gyökereimre, tisztelem a hagyományokat, de nem félek a változásoktól sem. Szeretem az embereket, a könyveket és a focit. Így, ebben a sorrendben. Ez a mondat sokszor jut eszmbe: If you want to be happy, be. Ebben szeretnék segíteni másoknak is: hogy megtalálják a boldogságukat. Szerintem az önismeret útja vezet el hozzá.
Tanulmányok:
Pozsonyi Comenius Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, Germanisztika – irodalomtudomány, PhD-képzés (2007-2013)
Pozsonyi Comenius Egyetem, Bölcsészettudományi Kar, szakpárosítás: történelem – német nyelv és irodalom (2001-2006)
Füleki Gimnázium – érettségi 2001-ben
Szakmai továbbképzések:
Ha nem trénerkedem, akkor éppen tanítok, ha nem, tanítok, akkor pedig trénerkedem ? A TANDEM Csapatához 2016 karácsonyán csatlakoztam, mint junior tréner. Projektvezetőként 2017 áprilisától vagyok jelen az irodai csapatban. A LEHUA Ersamus+ -os projektünket vezetem. A projektvezetői feladatkör rengeteg új dolgba enged betekintést, amit különösen élvezek, hiszen szeretek dinamukusan fejlődni.
Kezdő tanárként ismerkedtem meg az élménypedagógiával, annak szemléletmódjával. Az élménypedagógia világa teljes egészében magával ragadott és azt alkalmazom mint tréneri, mint tanári munkám során.
Tanulmányok:
Selye János Egyetem, Komárom - Református Teológiai Kar, Religionisztika és Filozófia Tanszék - PhD képzés (2013-2017)
Selye János Egyetem, Komárom - Pedagógiai Kar, Katechetika – Angol nyelv és irodalom szakpárosítás (2006-2012)
Selye János Gimnázium – érettségi 2005-ben
Szakmai továbbképzések:
Szőlész-borász vagyok. Cégvezető és idegenvezető. Angol nyelvtanár. A szakmám emelett informatikus.
Hiszek a többlábon állásban, és abban, hogy az életben megtalálható az egyensúly és bármelyik pillanatban képes bárki újrafogalmazni önmagát. Hatalmas elszántság fejében. Szeretek fejlődni és fejleszteni, újat látni, másoktól tanulni, csoportban tanítani. Olyan csoportokban, ahol a kacaj az egyik örömforrás. Emellett az önkifejezés egyik legtökéletesebb módja számomra a mozdulat, a tánc. Az együttmozgás.
Tanulmányok:
Szakmai továbbképzések: